Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 272 200 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Spisywanie tytułów z okładek i tworzenie folderów.

czwartek, 27 maja 2010 20:42

WAŻNE!!!  Gdy posiadamy lub nabędziemy płyty gramofonowe czy kasety magnetofonowe ,zgramy je na komputer,a później na płytę to musimy pamiętać,że nie wolno nam nikomu dawać lub tym bardziej sprzedawać tego materiału. Trzeba pamiętać o artystach,twórcach tych piosenek,aby nie naruszyć ich prawa własności. Prawdę mówiąc są niewielkie szanse na to,aby ktoś chciał słuchać takich starych rzeczy,wiem to z doświadczenia,ale musimy o tym pamiętać.
 
    Ludzie zwykle nie chcą słuchać piosenek sprzed lat. Jest jednak grupa zapaleńców,która poszukuje starych,zapomnianych rzeczy na płytach analogowych,czy kasetach. Ja do tej grupy się kwalifikuje,więc zbieractwo takich nośników należy do moich wielkich pasji. Jeśli któraś/yś z Was drodzy bloogowicze ma podobne hobby i chce zgrać swoje stare ulubione piosenki na komputer,a nie wie jak to zrobić,to zapraszam na łamy mojego blooga. Znajdziecie tutaj być może wiele cennych wskazówek,które ułatwią Wam drogę do zgrania tego materiału. Najlepiej człowiek uczy się na własnym doświadczeniu,ale rada,szczególnie ta na oparta na doświadczeniu kogoś innego,też bywa cenna. Pragnę przedstawić tutaj kilka podstawowych rzeczy dotyczących przygotowania,oraz samego zgrywania. Możliwości są o wiele większe proszę mi wierzyć! Wiele zależy od naszych potrzeb oraz wyobraźni. No to do dzieła!!!


    Jeśli płyty analogowe czy kasety magnetofonowe mamy w oryginalnych okładkach (spis_1.JPG - link)  i  (spis_2.JPG - link) to jeszcze przed zgrywaniem,proponuje zacząć od spisania wszystkich tytułów piosenek. Myślę,że lepiej zrobić to przed rozpoczęciem zgrywania,abyśmy mieli już z tym porządek i by później,w natłoku pracy nad plikami,nie było pomyłek. Najpierw tworzymy folder na pulpicie lub gdziekolwiek chcemy. Ja mam na pulpicie ,a nazwałem go jako "Folder podręczny"(spis_3.JPG - link). Otwieramy ów folder i wewnątrz tworzymy następny,który tytułujemy nazwiskiem artysty lub nazwą zespołu (spis_4.JPG - link). Jeśli mamy kilka różnych płyt/kaset tego samego artysty to do każdego takiego albumu tworzymy osobny folder (spis_5.JPG - link) ,abyśmy mieli ład. Następnie w każdym z folderów przypisanych danej płycie tworzymy dokument tekstowy w którego tytule zapisujemy nazwisko artysty (lub nazwę grupy) oraz tytuł albumu (spis_6.JPG - link). Otwieramy ów dokument tekstowy i wpisujemy tam wszystkie zawarte na okładce dane tzn. tytuł płyty i nazwisko artysty (lub nazwę grupy) ,numer utworu wraz z tytułem utworu (tak jak jest to przypisane na płycie,abyśmy później nic nie pomieszali) oraz inne dane jak np. rok wydania,nazwę firmy wydającej album,czy artystów współtworzących muzykę na tej płycie itp. (spis_7.JPG - link). Te wszystkie dane przydadzą nam się w trakcie nadawania właściwości do już gotowych plików,a wtedy przekleimy tylko te informacje z dokumentu tekstowego do właściwości pliku,ale to będziemy dopiero robić na samym końcu i do tego jeszcze dłuuga i żmudna droga. Możemy też poszukać w internecie informacji o danej płycie i wtedy nie musimy spisywać tych wszystkich tytułów,co jest bardzo żmudne. Ważnym jest,że gdy ściągamy te informacje z "neta" trzeba sprawdzić,czy wszystko się zgadza. Zremasterowane wydania na CD albumów sprzed wielu lat najczęściej są rozszerzone o dodatkowe utwory,a poza tym utwory mogą być w innej kolejności niż na naszym nośniku,więc musimy uważać na takie niespodzianki. Trzeba wówczas taki materiał tekstowy dostosować do naszych realiów. Zawsze lepiej zmienić numeracje i poprzeklejać tytuły niż spisywać to wszystko na bierząco z okładki,zwłaszcza,gdy tytuły są napisane w obcym dla nas języku. Może się zdarzyć,że istnieją w tytułach litery lub znaki, których nie mamy na swojej klawiaturze. Mam więc do zaproponowania szablon który kiedyś utworzyłem do tego właśnie celu. Jest tutaj dość sporo znaków nietypowych i możemy sobie je wklejać,gdy potrzebujemy:

.
--------------------------------------------------------------------
  < ''~~~~ Á á Ä ä É é Ó Ô ô Ö ö Ő ő Ň ň ß î í ŕ ş š
.
Ť ť ţ Ť Ú Ü Ů Ű ü ů ű ú Ý ý Ž ž N°3 99.9° F.''  • • >

--------------------------------------------------------------------
oceń
0
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

Połączenie kablem - suplement.

niedziela, 23 maja 2010 18:45

    Połączenie kablami jest najbardziej skomplikową i niejasną sprawą w całym zgrywaniu muzyki,więc postanowiłem wrócić do tego tematu. Istnieje problem jeśli chodzi o głośność podczas zgrywania. W poprzednim wpisie prezentowałem połączenie za pomocą kabli o końcówkach typu "chinch" (wieża), a z drugiej strony "mały jack" (komputer). Ten sposób może się nie sprawdzić i chodzi tutaj właśnie o problem głośności. Sedno całego problemu tkwi w tym,że potencjometr sterowania głośnością przy wzmacniaczu wieży nie działa. Nie da się po prostu ustawić odpowiedniej głośności co powoduje "charczenie" podczas późniejszego odtwarzania zgranej muzyki. Z tego powodu musiałem sporą ilość kaset zgrać ponownie. Możliwym rozwiązaniem,choć nie próbowałem,może się okazać potencjometr zamontowany na kablu. Jeśli mamy niepotrzebne lub zepsute słuchawki (sluchawki.JPG - link)  do telefonu i kabel (suplement_4.JPG - link) to możemy w ramach eksperymentu,samodzielnie zmodyfikować kabel z potencjometrem. Tutaj nie mogę służyć doświadczeniem - niestety,ale możliwe,że to dobry sposób!?
    Ja stosuje teraz trochę inne rozwiązanie przy zgrywaniu,gdyż używam do tego celu mini wieży (suplement_1.JPG - link). Tutaj potencjometr głośności działa,choć jest bardzo czuły i trudno go odpowiednio wyregulować. Połączenie tej całej aparatury wygląda na dość skomplikowane,ale wcale takim nie jest. Potrzebuję głośniczków do Mp3 oraz odpowiedniej ładowarki (suplement_2.JPG - link), przejściówki z "małego jacka" na "dużego jacka" (suplement_3.JPG - link) ,kabla "mały jack" na "mały jack" (suplement_4.JPG - link), oraz rozgałęźnika (suplement_5.JPG - link).


Schemat połączenia aparatury..
.
1. Przejściówka z "małego jacka" na "dużego jacka".
2. Rozgałęźnik na małego ''jacka''.
3. Kabelek od głośniczków.
4. Kabel do komputera.
5. Kabel od ładowarki do głośniczków.
6. Głośniczki od mp3-ki (gdy nie mamy głośniczków można użyć słuchawek).
.
.

 W taki sam sposób można połączyć zwykły magnetofon kasetowy z komputerem (suplement_6.JPG - link) i (suplement_7.JPG - link), ale wówczas nie możemy zgrywać płyt analogowych,a tylko i wyłącznie kasety.


oceń
0
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Zgrywania krok pierwszy - połączenie kablami.

środa, 19 maja 2010 20:23

    Dziś chcę powiedzieć kilka słów o zgrywaniu muzyki ze starych nośników z muzyką. Jeśli mamy płyty vinylowe,taśmy lub kasety magnetofonowe i chcemy zgrać ten materiał do komputera to samo posiadanie takich nośników jest pierwszym krokiem w naszej długiej acz bardzo ciekawej drodze do celu jakim będzie zgranie tego materiału do komputera! Nastepnym krokiem jest zaopatrzenie sie w odpowiednie urzadzenia odtwarzajace owe nośniki oraz kable połączeniowe. Jeśli mamy to wszystko i do tego oczywiscie komputer to jest już super! Teraz musimy sie zaopatrzyć w program do zgrywania oraz edycji muzyki. Jeśli mamy już to wszystko,zaczynamy pracę nad zgrywaniem.

.

             Zgrywania krok pierwszy.    
.

                    Połączenie kablami.
.
.

    Znam dwa rodzaje połączeń komputera ze sprzętem grającym,przynajmniej jeśli chodzi o magnetofon kasetowy.
.
.


Pierwszy sposób:1. Kabel z wtykami typu "chinch" które podłączamy do wzmacniacza, a drugą końcówkę kabla zakończoną wtykiem typu "jack"podlączamy  do  komputera.
.
2. Kabel z wtykami typu "chinch" które podłączamy do wzmacniacza. Drugą końcówkę kabla również zakończoną wtykami typu "chinch" podłączamy do magnetofonu.
.
.
.
Drugi sposób,który jest chyba o wiele prostrzy:


.
Po prostu trzeba połączyć magnetofon i komputer kablem z końcówkami typu "jack".
.

.
1. Wejście słuchawkowe przy magnetofonie. Końcówka kabla z "małym jackiem" ( + przejściówka z "małego jacka" na "dużego jacka").      <><><><><> [fotka przejściówki -  3.JPG] <><><><><>

.
.
.2. Wejście do mikrofonu przy moim komputerze. Końcówka "mały jack".
.
.
.

Podłączenie magnetofonu szpulowego.
.

.
1. Końcówka na tzw. ''piątkę'' ,a po drugiej stronie (do komputera) wtyk na "małego jacka". <><><><> (Kabel połączeniowy fotka -  6.JPG  i  7.JPG) <><><><>
.
.

Rodzaje kabli połączeniowych i redukcji które mogą nam się przydać.
.

1. __Maly_jack___na___chinch__.JPG
.
2. Kabel___maly_jack___na___maly_jack__.JPG
.
3. Przejsciowka_z___duzego_jacka___na___malego_jacka__.JPG
.
4.  Polaczeniowka___maly_jack___na___maly_jack__.JPG
.
5. Rozgaleznik_na_malego___jacka__.JPG
.
6. Kabel___maly_jack___z_przejsciem_na_tzw.___piatke__.JPG
.
7. Wtyk_na_tzw.___piatke__.JPG


oceń
1
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

niedziela, 19 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  89 225  

Kalendarz

« maj »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

O moim bloogu

Moim hobby jest muzyka,książki,rower oraz słuchanie Radia (wyłącznie Polskiego). Robie też zdjęcia aparatem cyfrowym,ale to nie należy do moich pasji.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 89225

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Sport

Pytamy.pl